Spojené království se zahalilo do černé: Zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa

Zahraničí Spojené království se zahalilo do černé: Zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa
Více

Celý svět dnes odpoledne zasáhla smutná zpráva. Zemřela její veličenstvo královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa. Královna Alžběta II. se dožila úctyhodného věku 96 let. Královna odešla obklopena svou nejbližší rodinnou. Už v odpoledních hodinách se k Alžbětě sjížděla celá rodina na zámek Balmoral ve Skotsku. Podle informací britské televize Sky News se zdraví královny prudce zhoršilo během jednoho dne.

Její veličenstvo královna Alžběta II. zemřela. V posledních měsících se mluvilo o zhoršení zdravotního stavu královny. I přesto, že zrušila několik svých veřejných vystoupení, tak všechny povinnosti vykonávala až do konce života. Podle informací britské televize Sky News se zdraví královny prudce zhoršilo během jednoho dne.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vydal prohlášení v angličtině o smrti královny: „Pro vás byla vaší královnou. Pro nás byla královnou. Pro nás všechny by s námi byla navždy.“

Alžběta II. byla dcera prince Alberta, později krále Jiřího VI. a jeho ženy Elizabeth. Alžběta měla jednoho sourozence, sestru Margaret, hraběnku ze Snowdonu, která zemřela v roce 2002. Královna Alžběta II. se dožila nádherného věku 96 let. V jejich rodině to není ale nic neobvyklého. Matka královny Alžběty II. zemřela v roce 2002 ve 101 letech.

Zahraničí15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl

15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl

S princem Philipem to byla láska na první pohled 

Alžběta poprvé potkala svého manžela Philipa, prince řeckého a dánského patrně mezi lety 1934 a 1937. Po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939 se do něj zamilovala a začali si posílat dopisy. Jejich zasnoubení bylo oznámeno 9. července 1947. Tehdy bylo Alžbětě jednadvacet let.

Svatba proběhla 20. listopadu 1947 a Alžběta si tehdy musela našetřit na svatební šaty z přídělových kupónů. První syn Charles se narodil 14. listopadu 1948. Jako druhá se narodila 15. srpna 1950 dcera Anna. Třetí syn Andrew se narodil 19. února 1960 a poslední Edward se narodil 10. března 1964. 

CelebrityZuzana Belohorcová (46) zraje jako víno: Navlékla se do latexu a poslala vzkaz všem ženám v domácnosti

Zuzana Belohorcová (46) zraje jako víno: Navlékla se do latexu a poslala vzkaz všem ženám v domácnosti

Nástup na trůn 

Zdraví krále Jiřího VI. se roku 1951 zhoršovalo a Alžběta ho často zastupovala na společenských událostech. Na začátku roku 1952 vyrazila s manželem Philipem na cestu do Austrálie a na Nový Zéland se zastávkou v Keni, kde ji zastihla zpráva o otcově smrti. 

Po návratu do Londýna musela čekat v letadle, než jí přinesou černé smuteční šaty, aby v nich mohla vyjít ven z letadla. Od té doby vždy cestovala se smutečním oděvem. V únoru 1952 usedla Alžběta na trůn a korunována byla 2. června 1953. Korunovaci tehdy sledovalo v Británii před 20 milionů obyvatel. 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Špatná kopie Jennifer Lopez? Jessica Alves se předvedla v odvážném outfitu, který odhalil téměř vše Zahraničí

Špatná kopie Jennifer Lopez? Jessica Alves se předvedla v odvážném outfitu, který odhalil téměř vše

Hvězda Beverly Hills 90210 Shannen Doherty vyděšená k smrti: Rakovina se rozšířila do mozku, pláče Zahraničí

Hvězda Beverly Hills 90210 Shannen Doherty vyděšená k smrti: Rakovina se rozšířila do mozku, pláče

Samantha ze Sexu ve městě je zpátky: Kim Cattrall natáčela v utajení, Sarah Jessica Parker se s ní nepotkala Zahraničí

Samantha ze Sexu ve městě je zpátky: Kim Cattrall natáčela v utajení, Sarah Jessica Parker se s ní nepotkala