15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl

Zahraničí 15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl
Více

Smrtí královny Alžběty II. (†96) skončila ve Velké Británii jedna velká éra. Jak uvádí Daily Mail, rodina se s královnou rozloučila na zámku Balmoral ve Skotsku, kde naposledy také vydechla. Na trůn nastoupila 6. února 1952 a ještě jako korunní princezna slíbila, že Commonwealthu zasvětí celý svůj život. Připomeňme si 15 zajímavostí ze života Alžběty II., o kterých jste možná netušili.

 1. Královna Alžběta II. se narodila ve 2:40 ráno 21. dubna 1926. V místě jejího narození na londýnské adrese Burton Street 17 dnes stojí jedna z nejlepších čínských restaurací v Londýně Hakkasan Mayfair. Rok po svém otevření dostala michelinskou hvězdu.
 2. Královna měla ráda fotbal, jízdu na koni, dostihy a závody poštovních holubů. Byla velkou fanynkou londýnského Arsenalu a podle televizní stanice ABC také excelovala v karetní hře pasiáns, která je známá jako solitaire.
 3. Královna věděla o motorových vozidlech víc než jen to, jak je řídit. Během druhé světové války se naučila opravovat motory nákladních vozidel. Uměla si sama na autě vyměnit kola i převodovku. Ještě donedávna královna Alžběta II. svůj vůz sama řídila.
 4. Královna byla zcestovaná, ale neměla pas. Podle oficiálních stránek britské monarchie ho totiž nepotřebovala. „Jelikož britský pas je vydán na jméno Jejího Veličenstva, není nutné, aby ho královna vlastnila.“
 5. Zlatá koruna zdobená drahokamy, kterou si královna nasadila během své korunovace v roce 1953, jí ve skutečnosti nepatřila. Korunovační klenoty včetně dalších korun a vzácných obřadních předmětů jsou majetkem státu.
 6. Už v pouhých třech letech se královna objevila na titulce časopisu Time.
 7. Královna se každé ráno probouzela za zvuku svého osobního dudáka.
 8. Vnuci princ William a princ Harry neříkali královně „Vaše veličenstvo.“ Pro ně byla jen „babička“
 9. Svatby královny Alžběty II. a prince Philipa se sice zúčastnilo okolo dvou tisíc hostů, ale Británie se nacházela v důsledku druhé světové války v ekonomické krizi. Na svatební šaty si musela Alžběta našetřit pomocí přídělových lístků a dort byl upečen z darovaných surovin.
 10. Když byla královna už v pokročilém věku, tak si zahrála v krátkém bondovském klipu k zahájení londýnské olympiády. Měla jedinou podmínku. Vyslovení slavné věty: „Good evening, Mr Bond.“ „Dobrý večer, pane Bonde.
 11. Její oblíbeni psi byli corgiové. Dokonce vynalezla nové plemeno psa, když se její corgi spářili s jezevčíkem její sestry, princezny Margaret, čímž vznikl „dorgi“
 12. První email Alžběta II. poslala už v roce 1976. Svůj první příspěvek na Instagramu zveřejnila v roce 2019. Technika jí zkrátka nikdy nebyla cizí.
 13. Za svůj život poslala zhruba 50 tisíc vánočních přání
 14. Alžběta II. také vlastnila slona, dvě obří želvy jaguára a pár lenochodů. Všechna zvířata žijí v londýnské zoo.
 15. Před časem na nenápadném výletu do Skotska potkala při procházce americké turisty. Když se turisté zeptali, zda zde bydlí, zmínila se, že má poblíž dům. Na otázku, jestli se někdy setkala s královnou, jednoduše ukázala na svého hlídače a řekla: „Ne, ale on ano!

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

5 nečekaných rozchodů roku 2023: Partner Taylor Swift nezvládal její slávu, s Britney to nešlo a dojemná Avril Zahraničí

5 nečekaných rozchodů roku 2023: Partner Taylor Swift nezvládal její slávu, s Britney to nešlo a dojemná Avril

Zdrcující diagnóza ničí Céline Dion: Nemá kontrolu nad svými svaly. Lidé ztratili naději, řekla sestra Zahraničí

Zdrcující diagnóza ničí Céline Dion: Nemá kontrolu nad svými svaly. Lidé ztratili naději, řekla sestra

Příčina smrti herce z Přátel Matthewa Perryho konečně objasněna: Mohlo za to sedativum pro koně Zahraničí

Příčina smrti herce z Přátel Matthewa Perryho konečně objasněna: Mohlo za to sedativum pro koně

Nezlomná bojovnice Shannen Doherty: Sepisuji poslední vůli, mámě jsem musela říct, že umřu první Zahraničí

Nezlomná bojovnice Shannen Doherty: Sepisuji poslední vůli, mámě jsem musela říct, že umřu první

Tara Reid se po delší době ukázala na veřejnosti a děsí lidi: Povislá prsa, kostnatý hrudník a nohy jako špagáty Zahraničí

Tara Reid se po delší době ukázala na veřejnosti a děsí lidi: Povislá prsa, kostnatý hrudník a nohy jako špagáty

O smrti Matthewa Perryho promluvili nerozluční Přátelé i snoubenka, se kterou se rozešel ve zlém Zahraničí

O smrti Matthewa Perryho promluvili nerozluční Přátelé i snoubenka, se kterou se rozešel ve zlém