Královna Alžběta II.

Její veličenstvo královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 v Londýně a je vládnoucí královna 15 nezávislých států označovaných jako Commonwealth realm. V každé z patnácti zemí je považována za panovnici samostatného státu a plnění královských povinností pro každou zemi je oddělené. 

Je nejvyšší představitelkou anglikánské církve a v roce 2018 bylo rozhodnuto o tom, že po její smrti v čele Commonwealthu stane na její přání syn Charles, princ z Walesu. Alžběta je nejstarší dcera prince Alberta, později krále Jiřího VI. a jeho ženy Elizabeth. Alžběta měla jednoho sourozence, sestru Margaret, hraběnku ze Snowdonu, která zemřela v roce 2002. Dlouhověkost mají v rodině. Matka královny Alžběty II. zemřela v roce 2002 ve 101 letech. 

Manželství 

Alžběta poprvé potkala svého manžela Philipa, prince řeckého a dánského patrně mezi lety 1934 a 1937. Po setkání ve škole královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939 se do něj zamilovala a začali si posílat dopisy. Jejich zasnoubení bylo oznámeno 9. července 1947. Tehdy bylo Alžbětě jednadvacet let a jejich vztah vyvolal rozporuplné reakce.

Philip nebyl finančně zajištěný a jedna z jeho sester se provdala za německého šlechtice napojeného na nacisty. Před svatbou se vzdal svých řeckých a dánských titulů. Svatba proběhla 20. listopadu 1947 a Alžběta si tehdy musela našetřit na svatební šaty z přídělových kupónů. 

Rodina 

První syn Charles se narodil 14. listopadu 1948. Jako druhá se narodila 15. srpna 1950 dcera Anna. Třetí syn Andrew se narodil 19. února 1960 a poslední Edward se narodil 10. března 1964. 

Princ Philip – manžel 

Charles, princ z Walesu – syn 

Andrew, vévoda z Yorku – syn 

Anne-Mountbatten-Windsor – dcera

Edward, hrabě z Wessexu – syn 

Princezna Diana – snacha

Camilla Parker Bowles, vévodkyně z Cornwallu – snacha 

Princ William, vévoda z Cambridge – vnuk 

Kate Middleton, vévodkyně z Cambridge – manželka vnuka 

Princ George Alexander Louis z Cambridge – pravnuk 

Princezna Charlotte Elizabeth Diana z Cambridge – pravnučka 

Princ Louis Arthur Charles z Cambridge – pravnuk 

Princ Harry, vévoda ze Sussexu – vnuk 

Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu – manželka vnuka 

Archie Mountbatten-Windsor – pravnuk 

Lilibet Diana Mountbatten-Windsor – pravnučka 

Nástup na trůn 

Zdraví krále Jiřího VI. se roku 1951 zhoršovalo a Alžběta ho často zastupovala na společenských událostech. Na začátku roku 1952 vyrazila s manželem Philipem na cestu do Austrálie a na Nový Zéland se zastávkou v Keni, kde ji zastihla zpráva o otcově smrti. Manželský pár se vrátil zpět domů a v únoru 1952 usedla Alžběta na trůn a korunována byla 2. června 1953. Korunovaci tehdy sledovalo v Británii před 20 milionů obyvatel. 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Zahraničí 15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl

15 zajímavostí o královně Alžbětě II.: Na svatební šaty šetřila pomocí přídělových lístků a byla Bond girl

Smrtí královny Alžběty II. (†96) skončila ve Velké Británii jedna velká éra. Jak uvádí Daily Mail, rodina se s královnou rozloučila na zámku Balmoral ve Skotsku, kde naposledy také vydechla. Na trůn nastoupila 6. února 1952 a ještě jako korunní princezna slíbila, že Commonwealthu zasvětí celý svůj...

Zahraničí Spojené království se zahalilo do černé: Zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa

Spojené království se zahalilo do černé: Zemřela královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa

Celý svět dnes odpoledne zasáhla smutná zpráva. Zemřela její veličenstvo královna Alžběta II., nejdéle vládnoucí monarcha světa. Královna Alžběta II. se dožila úctyhodného věku 96 let. Královna odešla obklopena svou nejbližší rodinnou. Už v odpoledních hodinách se k Alžbětě sjížděla celá rodina na zámek Balmoral ve Skotsku....