Zemřela autorka nejlepší komedie století Marie Poledňáková (†81): Po mozkové příhodě se zdraví zhoršovalo

Celebrity Zemřela autorka nejlepší komedie století Marie Poledňáková (†81): Po mozkové příhodě se zdraví zhoršovalo

Český film zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 81 let zemřela královna českých komedií Marie Poledňáková. ČTK to s odkazem na rodinu oznámil filmový producent Jan Bradáč. Režisérku a scenáristku postihla v roce 2016 mozková příhoda a od té doby trpěla zdravotními problémy, které se zhoršovaly.

V roce 2016 začaly režisérku Marii Poledňákovou trápit vážné zdravotní potíže. Nejdříve zkolabovala a o dva týdny později pro ni musel na chatu letět vrtulník. Po mozkové příhodě bojovala ve vážném stavu o život několik dní na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. V posledních letech se snažila o zotavení, ale zdraví se příliš nelepšilo.

Neposlouchá mě levá noha a levá ruka. Musím rehabilitovat a to cvičení mě bolí. Mozková příhoda, kterou jsem měla, většinou zasáhne řeč, takže lidé nemluví a ztrácejí paměť. V tom jsem měla obrovské štěstí, protože mluvím bez problémů a paměť mi taky funguje výborně. Když nefunguje mluvení a lidé se učí znovu mluvit, to musí být šílené,“ řekla v rozhovoru pro iDnes v roce 2016.

CelebrityKonečně přestali mlžit: Eva Decastelo a Tomáš Třeštík se odhodlali k nečekanému kroku

Konečně přestali mlžit: Eva Decastelo a Tomáš Třeštík se odhodlali k nečekanému kroku

Marie Poledňáková právem dostala přezdívku královna českých komedií. Během 80. let pracovala ve Filmovém studiu Barrandov a v televizi debutovala v roce 1973 životopisným dramatem Otevřený kruh. Průlom v její kariéře ovšem nastal mezi lety 1977 až 1978, kdy natočila televizní komedii s Tomášem Holým Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Komedie století

Do povědomí lidí se navždy zapsala jako autorka filmu S tebou mě baví svět z roku 1982. Film byl dokonce vyhlášen nejlepší českou veselohrou 20. století. Snímek získal zvláštní cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Gijonu 1983 a v roce 2000 cenu Zlaté jablko za nejúspěšnější dětský film století. Mezi její další úspěšné komedie patří Líbáš jako bůh z roku 2009 nebo pokračování Líbáš jako ďábel z roku 2012 nebo Jak se krotí krokodýli z roku 2006. Filmy natočila po patnáctileté pauze.

CelebrityBývalá hvězda Ulice terčem oplzlého muže: Před obtěžováním ji zachránil jednoduchý trik

Bývalá hvězda Ulice terčem oplzlého muže: Před obtěžováním ji zachránil jednoduchý trik

Poslední roky ji trápilo zdraví

Od té doby, co paní Poledňáková zkolabovala, jsme ji viděli jen párkrát. A poslední dva roky už vůbec ne,“ nechala se pro deník Aha! v roce 2020 slyšet sousedka. Poledňáková po vážné nemoci žila ve vilce v Nebušicích, ale nikdy si na nic nestěžovala a to i přesto, že její zdraví nebylo vůbec ideální.

Hned, jak se jí to stalo, jí její syn postavil ze zahrady do prvního patra výtah,“ pokračovala sousedka s tím, že se o režisérku moc pěkně stará její syn Petr. „Stará se o ni výborně, a co jsem slyšela, do domu dochází i pečovatelka,“ dodala.

Odchod jedné z nejlepších režisérek je obrovskou ztrátou pro český film. „S hlubokou lítostí a smutkem vám oznamuji, že dnes 8. listopadu 2022 v dopoledních hodinách zemřela paní Marie Poledňáková. Odešla v klidu, uprostřed rodinného kruhu. Během svého bohatého života se zapsala nesmazatelně do paměti milionů českých filmových i televizních diváků všech generací. Jménem rodiny předem děkuji všem za respektování soukromí. Informace o místě, čase a způsobu rozloučení s Marií Poledňákovou budou včas zveřejněny,“ uvedl za společnost Falcon její ředitel Jan Bradáč.

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Mlčení jako definitivní důkaz o rozchodu? Láska Veroniky Kopřivové a Miroslava Dubovického se vznáší nad propastí Celebrity

Mlčení jako definitivní důkaz o rozchodu? Láska Veroniky Kopřivové a Miroslava Dubovického se vznáší nad propastí

Lela Vémola se odhodlala k nečekanému kroku: Vypadá mnohem mlaději a přirozeněji, myslí si lidé Celebrity

Lela Vémola se odhodlala k nečekanému kroku: Vypadá mnohem mlaději a přirozeněji, myslí si lidé

Taťána Kuchařová práskla do stolu: Ještě jednou a naposledy, já jsem skutečně tolerantní, píše Celebrity

Taťána Kuchařová práskla do stolu: Ještě jednou a naposledy, já jsem skutečně tolerantní, píše