Jiří Menzel

Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 a byl to herec, režisér a spisovatel. Otec Jiřího byl scénárista a spisovatel Josef Menzel. V roce 1962 zakončil studium režie u Otakara Vávry na FAMU v Praze. V listopadu 2017 podstoupil operaci, která byla náročná a trvala několik hodin. Zemřel dne 5. září 2020 ve věku 82 let na komplikace spojené s covid-19. 

Kariéra 

V 60. letech byl spoluzakladatelem filmové československé nové vlny. Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora, spisovatele Bohumila Hrabala z roku 1966, získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Film Vesničko má středisková byl v roce 1985 nominován na Oscara. Další film, který získal ocenění byl snímek Skřivánci na niti. Ten obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. 

V letech 1977 až 1979 byl členem souboru Divadla Járy Cimrmana. Od 70. lete se věnoval divadelní režii. Jako divadelní režisér se živil také v zahraničí např. v Bulharsku nebo bývalé Jugoslávii. Spolupracoval s divadly jako Činoherní klub nebo Vinohradské divadlo. 

Nejznámější filmy 

1965 – Perličky na dně 

1966 – Ostře sledované vlaky 

1967 – Rozmarné léto 

1969 – Skřivánci na niti 

1976 – Na samotě u lesa 

1978 – Báječní muži s klikou 

1980 – Postřižiny 

1983 – Slavnosti sněženek 

1985 – Vesničko má středisková 

1989 – Konec starých časů 

2006 – Obsluhoval jsem anglického krále 

2003 – Donšajni 

Zajímavosti 

  • Jiří Menzel získal České lva v roce 1996 za dlouholetý umělecký přínos českému filmu 
  • V roce 1977 podepsal Antichartu, která odsuzovala prohlášení Charty 77. Následně v rozhovoru uvedl, že komunistickému režimu tehdy sloužilo hodně Čechů a on se za svůj podpis nestydí, protože by se měli stydět spíš ti, kteří ho k tomu podpisu donutili 
  • Vyučoval na pražské FAMU a byl zahraničním členem Americké filmové akademie 
  • Je nositelem vysokého francouzského uměleckého titulu Řád umění a literatury
  • Hrál v oblíbeném seriálu z roku 1996 Hospoda 

Osobní život 

Jiří Menzel byl velkým milovníkem žen, ale jediná žena, která ho dokázala dostat pod čepec byla Olga Kelymanová (po svatbě Menzelová). Svatba se konala tajně v roce 2004 na dovolené v Thajsku. Seznámili se, když s ním Olga dělala rozhovor pro rozhlas. V roce 2008 se narodila dcera, která dostala jméno Anna Karolína. Už od začátku se spekulovalo o tom, že má Olga milenecký poměr s režisérem Jaroslavem brabcem. Olga to následně potvrdila a bylo spolu dva roky. Jejich milenecký vztah ale skončil a Olga byla nějakou dobu sama. Následně se vrátila k Jiřímu a v roce 2015 mu porodila dceru Evu Mariu. 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Celebrity Olga Menzelová (44) ukázala dokonalou postavu v bikinách: Prozradila tajný recept, jak jí docílit

Olga Menzelová (44) ukázala dokonalou postavu v bikinách: Prozradila tajný recept, jak jí docílit

Olga Menzelová (44) je maminkou tří nádherných dětí a na sociálních sítích se pyšní naprosto dokonalou postavou, jakou by jí mohly závidět o dvacet let mladší slečny. Fanoušci se Olgy neustále ptají, jak to dělá, že vypadá tak perfektně. Vdova po režisérovi Jiřím Menzelovi (✝82) prozradila svůj...

KVIFF Největší trapasy z Varů: Menzelova ruka šmátralka, roztrhaný Leoš Mareš nebo vykukující spoďáry kam se podíváš

Největší trapasy z Varů: Menzelova ruka šmátralka, roztrhaný Leoš Mareš nebo vykukující spoďáry kam se podíváš

Ke každoročnímu filmovému festivalu v Karlových Varech neodmyslitelně patří zástupy známých osobností, pompézní róby, ale také módní faux pas. Podívejme se nyní na největší trapasy, které se udály na nejsledovanější společenské události roku v průběhu let.