Grammy

Cena Grammy, anglicky Grammy Award, je každoroční ocenění udělované národní akademií hudebního umění a věd v USA za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu. Původně se nazývalo Gramophone Award. Ocenění je udělováno od roku 1958, v současnosti ve 110 kategoriích napříč hudebními žánry. Právem proto patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. Je považováno za hudební ekvivalent cen Academy Awards (Oscar). Na slavnostním večeru udělování cen Grammy vystupují přední umělci. 

Historie 

Grammy Award má svůj původ v 50. letech 20. století. Tvůrci se rozhodli vytvořit ceny, které se budou oceňovat v jednotlivých odvětvích. Oscar a Emmy (filmy) a Grammy (hudba). Předává se zlatý gramofon na černé podkladové desce. Ceny se vyrábí ručně v Billing Artworks v Ridgway v Coloradu. První cena byla předána 4. května 1959. 

Vyhlášení

První ceremoniál se konal 29. listopadu 1959 a vysílala ho stanice NBC. Stanice CBS odkoupila práva na vysílání v roce 1973. Do roku 1971 se ceremoniály konaly v různých lokalitách ve stejný den. Původně byly hostujícími městy New York a Los Angeles. Chicago se připojilo v roce 1962 a poté se Nashville stal čtvrtou lokalitou v roce 1965.  

Kategorie 

Kvůli velkému počtu kategorií (78 v roce 2012, 81 v roce 2013, 82 v roce 2014) se na ceremoniálu předávají hlavní čtyři ceny v jednotlivých žánrech. Ostatní ceny se předávají odpoledne před hlavním ceremoniálem. 

  • Album roku 
  • Nahrávka roku
  • Píseň roku 
  • Nejlepší nový umělec 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Módní policie Módní policie z Grammy: Nejpracnější šaty vynesla Miley Cyrus, róba inspirovaná stromem a Aguilera jako sněhová vločka

Módní policie z Grammy: Nejpracnější šaty vynesla Miley Cyrus, róba inspirovaná stromem a Aguilera jako sněhová vločka

Udílení prestižních cen Grammy 2024 v Los Angeles si nenechalo ujít spoustu hvězd světové úrovně. Letošní 66. ročník doslova ovládly ženy. Posbíraly všechny hlavní ceny a excelovaly svými originálními a honosnými róbami. Podívejme se nyní na 5 nejzajímavějších outfitů, které vynesly zahraniční celebrity na největší hudební události...