Eurovize

Velká cena Eurovize, anglicky Eurovision Song Contest je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Především BBC – Velká Británie, Rai – Itálie,  ARD – Německo, TVE – Španělsko, France Television – Francie. Jedná se o největší a nejsledovanější hudební soutěž na světě, kterou u nás vysílá Česká televize. 

Historie 

Eurovize se koná každý rok od roku 1956 a patří mezi nejdéle běžící pořady v televizní historii a s každoroční sledovaností nad 100 milionů diváků je také nejsledovanější nesportovní událostí na světě. To podpořila i skutečnost jejího živého vysílání na internetu od roku 2000. Účast v soutěži stála na počátku úspěšné kariéry hned několika světových umělců jako ABBA (vítěz 1974), Céline Dion (vítěz 1988) nebo Lordi, Ruslana či t.A.T.u. 

Pravidla

Každý stát reprezentuje interpret s jednou soutěžní skladbou. Příspěvky jsou v každé zemi vybírány tamější veřejnoprávní televizní společností, která nominuje reprezentanty rovnou, případně vyhlásí kvalifikační národní kolo. V mezinárodním finále následně účinkující vystoupí v živém přenosu. Následně na základě hlasování diváků a národních porot je zvolen vítěz. Lidé ale nesmí hlasovat pro soutěžícího ze své země. Od roku 1958 finále tradičně pořádá země, ze které pochází vítěz předchozího ročníku. 

Natáčení

Účast v Eurovizi je podmíněna aktivním členstvím v Evropské vysílací unii či Radě Evropy. V Česku tuto podmínku splňuje Česká televize a Český rozhlas. Faktické umístění zemí v Evropě není přímo závazné. Soutěže se účastní několik zemí nacházejících se alespoň z části v přilehlé části Asie, protože kulturně inklinují k Evropě. Jedinou africkou zemí, která se soutěže dosud zúčastnila bylo Maroko v roce 1980. 

Soutěžící

Česká republika 

Prvním Čechem, který se zúčastnil Eurovize byl Karel Gott v roce 1968, ale tehdy s písní Tausend Fenster reprezentoval Rakousko. První účast byla naplánovaná na rok 2005, ale to nevyšlo. Česko se tak zúčastnila v letech 2007 až 2009. Znovu se Česko zapojilo v roce 2015, ale nejlepšího výsledku Česká republika dosáhla v roce 2018, kdy Mikolas Josef postoupil do finále s písni Lie to Me a obsadil celkové 6. místo. V roce 2000 reprezentoval Česko Ben Cristovao s písní Kemama a po zrušení kvůli koronaviru byl nominován do ročníku 2021, ale nedostal se ani do finále. 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Zahraničí Vítězka Eurovize 2004 Ruslana oslaví 50. narozeniny: Na vlnu slávy už nikdy nenaskočila a raději se vrhla na politiku

Vítězka Eurovize 2004 Ruslana oslaví 50. narozeniny: Na vlnu slávy už nikdy nenaskočila a raději se vrhla na politiku

Zpěvačka Ruslana se proslavila na celosvětové pěvecké soutěži Eurovision Song Contest 2004, kterou vyhrála. Od dob její největší slávy uběhlo dlouhých 19 let a divoká hnědovláska za pár dní oslaví 50. narozeniny. Na vlnu slávy z roku 2004 se jí bohužel nikdy nepodařilo naskočit, přesto patří mezi...