Výměna manželek

Výměna manželek je televizní pořad, reality show, která se v Česku na TV Nova vysílá od roku 2005. 

Režie

Jan Kadeřábek 

Jiří Mádle 

Jana Rezková 

Ivana Křenová 

Jan Turek ml. 

Vlastimil Urban 

Historie

Původně koncept pochází z Velké Británie, kde byl vysílán pod originálním názvem Wife Swap v letech 2003 až 2009. Britská verze byla vyvinuta britskou produkční společností RDF media. Americkou verzi britské televizní show vysílala televize ABC a poslední díl byl odvysílaný v roce 2009. 

Pravidla 

Během prvního týdne se nová/náhradní manželka řídí stejnými pravidly a harmonogramem jako manželka, kterou v rodině zastupuje. Každá z žen nechá manuál domu té druhé, ve kterém podrobně vysvětlí její roli v rodině, povinnosti a chod celé domácnosti. Na konci prvního týdne dochází ke změně pravidel a rodina začíná fungovat podle přání náhradní manželky/matky. 

V druhé polovině týdne se snaží rodina dodržovat pravidla náhradní manželky a matky. Nová manželka dostane také rozpočet, který musí dodržovat a hlavně s ním musí vyjít celých deset dní. 

Natáčení

Každého dílu se účastní dvě rodiny, které si za finanční odměnu 100 000 korun (do roku 2016 to bylo 50 000) na 10 dní vymění manželky. Soužití “nové” vyměněné rodiny sleduje a dokumentuje kamera. Na konci pořadu se účinkující sejdou mezi osmi očima a vzájemně si sdělují dojmy z celé Výměny manželek. 

Obě dvě rodiny jsou po dobu výměny pod dohledem kamer. U každé rodiny je přítomen režisér, kameraman, asistent produkce, režie a technik. Během prvního, pátého a desátého dne jsou kameramani dva. Natáčení začíná většinou brzy ráno a končí, když členové rodin ulehnou ke spánku. Během noci není štáb přítomen. 

Kontroverze 

V polovině srpna 2020 se během natáčení epizody pořadu nedaleko svého bydliště oběsil jeden z účastníků reality show. Policie následně obvinila člena externí produkce z přečinu vydírání. Televize Nova epizodu neodvysílala. 

 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Výměna manželek 5 životních osudů z Výměny manželek, které otřásly Českem: Prostituce, drogy, špína a záliba v koukání do výloh

5 životních osudů z Výměny manželek, které otřásly Českem: Prostituce, drogy, špína a záliba v koukání do výloh

Reality show Výměna manželek se za 15 let stala v Česku naprostým fenoménem. Výhra 100 tisíc korun přilákala do Výměny nejen rodiny s existenčními problémy nebo páry, které si procházely krizí. Podívejme se nyní na 5 nezapomenutelných postav této show, jejichž životní osudy otřásly doslova celým Českem.