Filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největší filmový festival v České republice. Je to jeden z nejstarších filmových festivalů na světě a stal se nejprestižnějším filmovým festivalem ve střední a východní Evropě. Festival se koná tradičně začátkem července a hlavním ústředím je Hotel Thermal. Každý rok je na festivalu promítáno více než 170 celovečerních filmů a několik desítek krátkých filmů z celého světa. Ředitelem festivalu je Jiří Bartoška. 

Historie

Snahy o vytvoření tradice mezinárodního filmového festivalu se objevily těsně po skončení druhé světové války. Západočeská lázeňská centra přitom měla pro tento účel nejen dostatečné dopravní spojení, ale i velký počet vhodných hotelů s tradicí zahraničních návštěvníků. První ročník se konal 1. až 15. srpna 1946, ale v Mariánských Lázních. Pouze některé z filmů byly k vidění v karlových Varech. Zúčastnilo se jej celkem 7 států a diváci mohli zhlédnout 13 dlouhých a 18 krátkých filmů.

Vyhlášení 

Filmový festival Karlovy Vary představuje každý rok zhruba 200 filmů z celého světa. Vedle stálých programových sekcí uvádějících díla známých světových tvůrců i nových autorských nadějí se mohou každoroční návštěvníci těšit na velmi zajímavé retrospektivy a specializované sekce. Festival začíná zahajovacím ceremoniálem na červeném koberci a končí závěrečným ceremoniálem. Závěrečným slavnostním předáváním cen provází Marek Eben za účasti našich i světových filmových osobností. 

Za celou dobu působení filmového festivalu navštívily Karlovy Vary herecké legendy jako Leonardo DiCaprio, Michael Douglas, Morgan Freeman, Scarlett Johansson, Sharon Stone, Robert Redford, Danny De Vito, Robert De Niro, John Malkovich, Helen Mirren, Jude Law, John Travolta, Mel Gibson, Susan Sarandon, Willem Dafoe, Jean Reno, Uma Thurman, Julianne Moore, Robert Pattinson nebo Johnny Depp. 

Kategorie

 • Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film 
 • Zvláštní cena poroty
 • Cena za režii 
 • Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii 
 • Cena za nejlepší mužský herecký výkon
 • Cena za nejlepší ženský herecký výkon 
 • Zvláštní uznání 
 • Cena za nejlepší dokumentární film nad 60 minut
 • Zvláštní uznání poroty
 • Cena Na východ od Západu 
 • Divácká cena deníku Právo
 • Cena prezidenta MFF Karlovy Vary
 • Cena mezinárodní filmové kritiky 
 • Cena ekumenické poroty
 • Europa Cinemas Label 

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Rozhovor Beata Rajská zavzpomínala na svoji první přehlídku před 29 lety: Vyžádal si ji samotný šlechtic

Beata Rajská zavzpomínala na svoji první přehlídku před 29 lety: Vyžádal si ji samotný šlechtic

Beata Rajská (62) patří mezi naše nejúspěšnější módní návrhářky. Rajská je rodilá Slovenka, ale spoustu let působí v České republice. Každoročně má Beata v rámci filmového festivalu v Karlových Varech pompézní show. Ani tento rok nebyl výjimkou a redakce VipStar.cz byla u toho. Návrhářka v rozhovoru zavzpomínala...

Rozhovor Ze zakázané lásky Nikol Švantnerové vznikla dcera Mia: Chůva jim ale nesmí přes práh

Ze zakázané lásky Nikol Švantnerové vznikla dcera Mia: Chůva jim ale nesmí přes práh

Modelka a Miss 2015 Nikol Švantnerová (31) se po narození dcery Mii stáhla do ústraní a veškerou svoji pozornost přesměrovala na rodinu. Dlouhou dobu také tajila svého partnera obchodníka s luxusními vozy Ondřeje Antoše. V současné době se nebrání návratu, ale dcera je pro ni prioritou. Redakce...

Rozhovor Gabriel Jiráčková má v plánu děsivou operaci: Nalomí se žebra a pootočí dovnitř, pas se zúží až o 8 cm

Gabriel Jiráčková má v plánu děsivou operaci: Nalomí se žebra a pootočí dovnitř, pas se zúží až o 8 cm

První česká Barbie Gabriel Jiráčková (24) zavítala na filmový festival do Karlových Varů a nenechala si ujít módní show návrhářky Debbie Brown. Redakce VipStar.cz byla samozřejmě u toho a Gabriel vyzpovídala. Půvabná influencerka prozradila, že má v plánu další zákroky.

Celebrity Kolečko se odkutálelo: Denisa Nesvačilová ukázala nového chlapa. Nejdřív přijde černokněžník, potom princ

Kolečko se odkutálelo: Denisa Nesvačilová ukázala nového chlapa. Nejdřív přijde černokněžník, potom princ

Herečka Denisa Nesvačilová (32) vyrazila v doprovodu svého nového přítele, právníka Michala, na Iluminate party se zahřívanými tabákovými výrobky Iqos v Campari lounge vedle karlovarského hotelu Thermal. Nový pár českého šoubyznysu se sladil do zelené barvy a celý večer se od sebe nehnul ani na krok.

Celebrity Když dva dělají totéž, není to totéž: Generační souboj modelek, Verešová a Mališová se dopustily trapasu

Když dva dělají totéž, není to totéž: Generační souboj modelek, Verešová a Mališová se dopustily trapasu

Modelky Andrea Verešová (44) a Karolína Mališová (27) zvolily v jeden den stejný outfit. Andrea Verešová vynesla žluté šaty na slavnostní předání šeku Nadaci Jakuba Voráčka od Království hodinek Carollinum, zatímco Karolína Mališová vynesla stejný model o pár hodin později na UniCredit Bank party v Karlových Varech.

Módní policie Módní policie z Progresus party: Lela nudila, bezchybná Zorka a šaty Kánské vynesl už celý šoubyznys

Módní policie z Progresus party: Lela nudila, bezchybná Zorka a šaty Kánské vynesl už celý šoubyznys

Součástí filmového festivalu v Karlových Varech je spoustu večírků. Progresus party je jedna z nejluxusnějších a nenechalo si ji ujít hned několik krásek z českého šoubyznysu. Na jejich outfity si posvítil český módní návrhář Dominik Navrátil, který je pro VipStar.cz ohodnotil.