Nepomohla ani kudla v zádech: Jak nyní vypadá žena, které šimpanz utrhl ruce a téměř snědl obličej?

Virál Nepomohla ani kudla v zádech: Jak nyní vypadá žena, které šimpanz utrhl ruce a téměř snědl obličej?
Více

Psal se 16. únor 2009, kdy tehdy pětapadesátiletá Charla Nash byla v Connecticutu v domě své kamarádky napadená rozzuřeným šimpanzem. Při šíleném útoku přišla o části rukou, nos, ústa a oči. Jakmile sedmdesátiletá majitelka zavolala na tísňovou linku, policie si zprvu myslela, že se jedná o žert. Poté, co ale vyslali hlídku na místo činu, pochopili, že se o žádný žert nejedná. Po příjezdu narazili na zohavené a rozcupované tělo nebohé Charly, která jako zázrakem ještě žila.

Spoustu lidí i v dnešní době považuje šimpanze za roztomilé a neškodné tvory, se kterými mohou bez starostí žít v jedné domácnosti. Nic takového ale ve skutečnosti není pravda. Šimpanzi patří mezi jedny z nejnebezpečnějších zvířat vůbec. I přesto, že řada lidí vychovává šimpanze od mláděte, není to zárukou toho, že by vás nemohl v dospělosti napadnout.

Šimpanzi jsou 1,35krát silnější než člověk a jsou to jediná zvířata na světě, která mezi sebou válčí. Podle odborníků šimpanzi v hojné míře neútočí na lidi z toho důvodu, že si myslí, že jsou lidé silnější. Kdyby ne, mohlo by útoků být mnohem víc. Tato zvířata umí být zároveň velmi mírumilovná, ale to nemění nic na tom, že jsou velmi nevyzpytatelná. To je koneckonců i případ šimpanze Travise.

Výměna manželekPrvní trans Výměna manželek: Náhradní máma neskousne změnu pohlaví, dojde na slzy a křik

První trans Výměna manželek: Náhradní máma neskousne změnu pohlaví, dojde na slzy a křik

Napadení Charly Nash

Šimpanz Travis byl adoptován, když mu byly pouhé tři dny. Od mala vyrůstal v milující rodině lidí a v okolí byl prakticky známou osobností. Za svůj život se toho také hodně naučil. Uměl jíst lžící, otvíral si dveře nebo přepínal programy na televizi. Osudného dne si Travis vzal klíče, odemknul dům a šel pryč.

Tehdy sedmdesátiletá majitelka Travise si na pomoc zavolala právě Charlu, aby jí pomohla šimpanze chytit a doprovodit domů. Neměl být žádný problém. Travis Charlu znal od malička a měl ji rád. S odstupem času odborníci hovoří o tom, že na osudnou chvíli mohlo mát vliv, že Charla přišla s novým účesem a v ruce měla oblíbenou hračku Travise.

Okamžitě se na ní vrhl a zaútočil. Rval jí končetiny od těla a drápal obličej. Sedmdesátileté Sandře bylo okamžitě jasné, že když nezasáhne, tak její kamarádka zemře. Nebylo to ovšem vůbec jednoduché.

ExkluzivněPrvní slova údajné partnerky Jaromíra Noska: Iveta prozradila, jak to spolu mají

První slova údajné partnerky Jaromíra Noska: Iveta prozradila, jak to spolu mají

On jí sežere, křičela na policii

On ji sežere, zabije ji… Pušku… Musejí ho zastřelit! Prosím, prosím! Rychle! Prosím, já nemůžu, kde jsou? Prosím, kde jsou,“ volala zděšen Sandra na tísňovou linku. Ještě před příjezdem policie Sandra praštila šimpanze lopatou a bodla ho do zad. Ničemu to ale nepomohlo. Policie si dokonce myslela, že se jedná o pouhý žert. Jakmile ale dorazili na místo, byli naprosto v šoku.

Po příjezdu se na ně vrhnul šílený a zkrvavený šimpanz Travis a než ho zastřelili, urazil jim ještě zrcátko u automobilu. Následně se smrtelně zraněný vrátil zpět do domu. Policie objevila tělo Charly rozsápané na ulici. Zvíře jí téměř snědlo obličej a utrhlo ruce. Stále však žila.

Módní policieRóby na Zlatých glóbech: Jennifer Aniston se ztrácela, Helen Mirren hvězdou večera a hastroš Billie Eilish

Róby na Zlatých glóbech: Jennifer Aniston se ztrácela, Helen Mirren hvězdou večera a hastroš Billie Eilish

Bohdan Pomahač jí vrátil obličej

Bohdan Pomahač je český plastický chirurg, který zachránil Charle obličej. Po útoku  byla naprosto zohavená. Z rukou jí zbyly pouze pahýly a dlouhou dobu skrývala i svoji tvář. V roce 2011 podstoupila experimentální transplantaci obličeje a rukou, kterou vedl právě zmiňovaný český plastických chirurg.

Po plastické operaci tělo ruce odmítlo, ale obličej přijalo. Děsivý případ pomohl změnit americkou legislativu a zákony regulující domácí chov exotických primátů. Nasha žije sama v malém bytě poblíž Brigham and Women’s. Má asistenta, který jí pomáhá od pondělí do pátku, ale o víkendech si poradí sama, což je pro ni velmi důležité.

S pomocí přepravní služby pro invalidy se Nash dokáže dostat z domu. To je pro ni velmi důležité. „Byla jsem vždy nezávislá. A chci zase být. Slyším zpěv ptáků. Když vychází slunce, cítím slunce. A je to jako další dobrý den,“ řekla v roce 2016 pro zahraniční web Today.com. Na to, jak vypadá nyní, se můžete podívat do galerie.

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Shopaholicadel zveřejnila identitu nového partnera: Chronický vypisovač, obere ji, varují lidé Virál

Shopaholicadel zveřejnila identitu nového partnera: Chronický vypisovač, obere ji, varují lidé

Shopaholicadel potvrdila nového partnera a řekla, proč je to konečně ten pravý Virál

Shopaholicadel potvrdila nového partnera a řekla, proč je to konečně ten pravý

Šílená tiskovka Clash of the Stars: Mokrá Nikola Lauberová ukázala úplně vše, vyvedla ji ochranka Virál

Šílená tiskovka Clash of the Stars: Mokrá Nikola Lauberová ukázala úplně vše, vyvedla ji ochranka

Bývalý snoubenec Shopaholicadel nemá o dívky nouzi: Odvážná máma i obdařená černovláska Virál

Bývalý snoubenec Shopaholicadel nemá o dívky nouzi: Odvážná máma i obdařená černovláska

V Clash of the Stars se točí miliony: Jiřímu Paroubkovi nabídli organizátoři rekordní sumu Virál

V Clash of the Stars se točí miliony: Jiřímu Paroubkovi nabídli organizátoři rekordní sumu

Dramatický rozchod Shopaholicadel: Snoubenec se rozplakal a prosí maminku o odpuštění Virál

Dramatický rozchod Shopaholicadel: Snoubenec se rozplakal a prosí maminku o odpuštění