5 životních útrap Hany Zagorové (†75), o kterých jste možná netušili: Krutá nemoc, nutný potrat nebo boj s StB

Celebrity 5 životních útrap Hany Zagorové (†75), o kterých jste možná netušili: Krutá nemoc, nutný potrat nebo boj s StB
Více

Už brzy uplynou dva roky, kdy nás navždy nás opustila paní zpěvačka a dáma se srdcem na dlani Hana Zagorová (†75). Národem milovaná Hanička Písnička již ve dvaadvaceti letech onemocněla zákeřnou tuberkulózou. Zdravotní komplikace ji následně provázely až do konce jejích dní. Pojďme se podívat na 5 životních útrap, které legendární zpěvačku potkaly.

Hana Zagorová patřila už od druhé poloviny 60. let k nejvýraznějším postavám tuzemské popové scény. Uplatnila se nejen svým charakteristickým hlasem, ale také jako textařka, herečka a moderátorka.

Vzácné onemocnění krve ve 22 letech

Když bylo Haně Zagorové pouhých 22 let, onemocněla těžkou tuberkulózou. Dlouho se celé její okolí pídilo po tom, co mohlo zpěvačce spustit tak závažnou nemoc. Nakonec usoudili, že by na tom mohl mít lehce podíl bohémský život během studií na brněnské JAMU. „Ve škole nechtěli, abych zpívala. Neodpustili mi jedinou hodinu. Večer jsem měla třeba televizi v Ostravě, ve čtyři ráno nasedala do vlaku z Ostravy do Brna, a od osmi hodin už jsem měla pohybovou výchovu,“ píše ve své autobiografii Naprosto nezbytná Hana Zagorová.

Milovaná Hana se tuberkulózy nikdy nezbavila a bojovala s ní až do posledního konce. Přesto dokázala nemoc přijmout a brát život takový, jaký je. Pravidelně docházela na transfúze, ale nikdy si nestěžovala. „Je to o řádu. Když se s tím naučíte žít a nemoc vám to dovolí, dá se to zvládnout velmi dobře, v podstatě bez problémů,“ popisuje zpěvačka v knize.

InfluStarShopaholicadel chce získat korunku krásy v Miss: Svůj velký deficit proměním v přednost. Jinak mají smůlu, říká

Shopaholicadel chce získat korunku krásy v Miss: Svůj velký deficit proměním v přednost. Jinak mají smůlu, říká

Strach z pokusu o sebevraždu

Nejúspěšnější držitelka ocenění Zlatý slavík musela kvůli nemoci strávit několik měsíců v sanatoriu, kde se ji snažili doktoři dát dohromady. „Úplně na začátku mě hlídali, protože se báli, že spáchám sebevraždu, ale to bylo předtím, než mě poznali,“ vypráví ve své knize Hana s tím, že ona by něčeho takového nikdy nebyla schopna.

Mě samotnou by něco takového nenapadlo. Jsem fatalistka, typ, který ví, kdy je zapotřebí zabojovat a který ví, že se nic jiného nedá dělat. Přijala jsem to, věděla, že chci být zdravá a chovala se tak, jak po mně vyžadovali. Sice to stálo půlrok života, ale co naplat,“ popsala jasně.

A přesně jak popisovala v autobiografii, tak se zbožňovaná zpěvačka chovala do posledních chvil. Ani když bylo hodně špatně, tak nic nikdy nevzdala. Snažila se naplno věnovat profesi, kterou ze všeho nejvíce milovala a vystupovala na koncertech dokud jí síly stačily. Překonala toho za život spoustu, ale nikdy ji nic nezlomilo.

CelebrityRadka Třeštíková poprvé upřímně o rozvodu s Tomášem: Kdo komu dal definitivní sbohem

Radka Třeštíková poprvé upřímně o rozvodu s Tomášem: Kdo komu dal definitivní sbohem

Zákaz zpívání

Hana Zagorová vždy bojovala za správnou věc, ale to se jí ne vždy vyplatilo. V červnu 1989 podepsala petici Několik vět, ve které hnutí Charta 77 požadovalo propuštění politických vězňů a svobodu slova. Haničce Písničce byla prakticky okamžitě omezena činnost a nesměla vystupovat.

Pro zpěvačku tím začalo téměř půl roku pekla. Byla předvolána na StB i úřední výbor KSČ. Vchod jejího domu hlídala kamera a byla tlačena k tomu, ať svůj podpis odvolá. To však Zagorová striktně odmítla. „Nebylo tam nic, s čím by slušný člověk nesouhlasil,“ prohlásila tehdy. Znova se na veřejnosti objevila v listopadu 1989 s Jaroslavem Hutkou, se kterým zazpívala hymnu na pražském Václavském náměstí, a poté na Letné s Martou Kubišovou a Jiřím Suchým.

Potrat a zmařená adopce

Kvůli výše zmíněné vážné nemoci krve se musela Hana Zagorová vzdát mateřství. Jednou dokonce přiznala, že byla těhotná, ale naneštěstí v době, kdy kvůli onemocnění brala kortikoidy. Moc dobře si uvědomovala, že by léky mohly miminku ublížit. Tak podstoupila potrat.

Když nemohla mít své vlastní děti, rozhodla se, že si osvojí dívenku. Bohužel ani tato cesta nevyšla. Po nějaké době se ukázalo, že holčička má rodinu. „Neměla jsem ji ani týden, když někdo donesl její babičce, že ji mám adoptovat a ona se ozvala. Myslím, že stačilo vědět, kam by dítě mělo přijít. Najednou byl konec,“ řekla před několika lety v rozhovoru pro časopis Téma.

CelebrityStrach o Dádu Patrasovou: Poslední snímek před měsícem vyvolává dohady, má se skrývat před světem

Strach o Dádu Patrasovou: Poslední snímek před měsícem vyvolává dohady, má se skrývat před světem

První láska nevyšla

Prvním manželem legendární Hany Zagorové byl tanečník Vlastimil Harapes. Vzali se v roce 1986, ale už o šest let později šli od sebe. Tehdy se spekulovalo o tom, že jejich vztah je pouze účelový. A to z toho důvodu, že by zpěvačka jako svobodná nemohla žádat o svěření dítěte do péče.

Zagorová si ale vždy stála za tím, že Harapes byl její velkou láskou. Následně jí vstoupila do života její životní láska Štefan Margita. Do o deset let mladšího operního pěvce se bezhlavě zamilovala a Štefan Margita jí byl oporou až do úplného konce.

SOUVISEJICÍ ČLÁNKY

Drsné obvinění Moniky Binias: Sámer Issa týrá zvířata. Ta která nezemřou, mají strupy po těle Celebrity

Drsné obvinění Moniky Binias: Sámer Issa týrá zvířata. Ta která nezemřou, mají strupy po těle

Anička Slováčková prolomila hradbu mlčení: Odtajnila identitu přítele a ukázala se v plavkách Celebrity

Anička Slováčková prolomila hradbu mlčení: Odtajnila identitu přítele a ukázala se v plavkách

Monika Binias šla na dřeň a pustila se do Sámera: Užívá narkotika a lže lidem o své orientaci Celebrity

Monika Binias šla na dřeň a pustila se do Sámera: Užívá narkotika a lže lidem o své orientaci

Veronika Kopřivová přestala mlžit a ukázala rostoucí těhotenské bříško: Snad mi ten smích vydrží Celebrity

Veronika Kopřivová přestala mlžit a ukázala rostoucí těhotenské bříško: Snad mi ten smích vydrží

Nečekané rozhodnutí Honzy Šimši: Po plastice prsou a nosu se rozhodl pro radikální operaci pohlavních orgánů Celebrity

Nečekané rozhodnutí Honzy Šimši: Po plastice prsou a nosu se rozhodl pro radikální operaci pohlavních orgánů

Nikol Lauberová promluvila o svých klientech: Jeden měl nasazovací ruku, druhý byl po mrtvici Celebrity

Nikol Lauberová promluvila o svých klientech: Jeden měl nasazovací ruku, druhý byl po mrtvici